۱۰ روش طبیعی برای کم کردن دردهای عضله ای

دردهای عضله ای و ماهیچه ای به دلیل استرس، کم آبی، خستگی، فرسودگی و آسیب های وارد شده به عضله ها به وجود می آید.

۱٫ نمک های
Epsom

نمک های Epsom (اپسوم) وقتی با مشکل درد یا گرفتگی عضلات مواجه می شوید تاثیر خیلی خوبی دارند. توصیه می شود از آب گرم به جای آب داغ استفاده کنید. چون آب گرم نسبت به آب داغ کمتر پوست را خشک می کند. یک فنجان نمک Epsom را به آب اضافه کنید، البته بسته به شدت درد از دو فنجان نمک هم می توانید استفاده کنید.
این نمک باید در آب کامل حل شود تا موقعی که خنک شود و بعد سه بار در هفته آن به را  موضع درد بمالید. البته باید خاطر نشان کنیم که این کار به کسانی که فشار خون بالا، دیابت یا هر نوع بیماری قلبی دارند توصیه نمی شود.

۲٫ سرما یا گرما
گرفتن دوش یا حمام آب گرم  به آرام شدن ماهیچه ها کمک می کند. چرا که آب گرم آرامش دهنده است. اگر در قسمتی از بدن التهاب یا کوفتگی دارید، می توانید یک بسته یخ را ۲۰ دقیقه در قسمت مورد نظر بگذارید. اما یخ نباید مستقیم روی بدن قرار بگیرد، چون در این صورت به بدن آسیب می رساند؛ پس یخ ها را لای یک تکه پارچه بپیچید. این کار کمک می کند درد و التهاب در بخش آسیب دیده بدن کاهش یابد.

۳٫ منیزیم

وقتی که مقدار منیزیم در بدن پایین باشد، دردهای ماهیچه ای شروع می شود. شما می توانید از قرص های مکمل استفاده کنید، اما قانون اصلی این است که استفاده از منیزیم را با خوردن غذاهای غنی از این ویتامین آغاز کنید. غذاهای دارای منیزیم عبارتند از تخمه کدو، تخم کتان، لوبیای سیاه، بادام زمینی، بادام، تخمه آفتابگردان، پودر کاکائو و اسفناج.
۴٫ سرکه سیب
سرکه سیب برای درمان دردهای عضله ای ماهیچه ای خیلی خوب است. می توانید یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب ریخته و بنوشید. برخی از افراد هم ترجیح می دهند سرکه را مستقیما و بدون مخلوط کردن با آب بخورند. حتی می توان سرکه را مستقیم به قسمتی از بدن که درد می کند مالید.
۵٫ شیره نیشکر (سیاه شکر)
شیره نیشکر حاوی منیزیم است و ماده ای طبیعی برای کاهش دردهای ماهیچه است. می توانید یک قاشق غذاخوری از شیره را هر روز صبح یا چای یا قهوه خود مخلوط کنید و بنوشید.
۶٫ روغن نارگیل
نارگیل برای درمان بیماری های زیادی از جمله دردهای ماهیچه ای سفارش شده است. برخی از افراد یک تا دو قاشق غذاخوری از روغن نارگیل را موقع پخت و پز به غذا اضافه می کنند و برخی هم به جای کره از روغن نارگیل استفاده می کنند. همچنین می توانید با درست کردن شکلات های نارگیلی خانگی از خواص روغن نارگیل بهره مند بشوید.
۷٫ روغن های شفابخش
ترکیب روغن های طبیعی می تواند برای درمان گرفتگی و دردهای عضلانی استفاده شود. این مخلوط هایی که برای گرفتگی عضله توصیه می شود عبارت است از مخلوط مرزنگوش، نعناع و علف لیمو. یک مخلوط مفید دیگر برای درمان اسپاسم ترکیب بابونه، ریحان و مرزنگوش است.
به افرادی که کشیدگی عضلات دارند نیز توصیه می شود که از مخلوط مواد اسطوخودوس، بابونه، مرزنگوش و نعناع استفاده کنند. یک یا دو قطره از روغن این مخلوط ها را می توانید با یک روغن پایه که می تواند روغن زیتون یا نارگیل باشد ترکیب کرده و روی قسمتی که درد می کند قرار دهید.
۸٫ تحرک

به افرادی که به دلیل طولانی نشستن یا ماندن در یک وضعیت ثابت مشکل درد عضله ای دارند توصیه  می شود که تحرک داشته باشند. ماهیچه ها وقتی که سفت و محکم در یک حالت باقی بمانند ممکن است خیلی دردناک شوند. ماهیچه های بدنتان در یک وضعیت ثابت می شود، مگراینکه شما آنها وارد به تغییر کنید.

وقتی فردی در حالت منقبض و ناآرام باشد، ماهیچه ها هم سفت باقی می مانند و ممکن است دردناک شوند. بلند شدن از صندلی و کمی راه رفتن، ایستادن و کشیدن بدن می تواند به این فرد کمک کند از خشکی و سفتی ماهیچه هایش کم کند. این کار همچنین به افراد کمک می کند بعد از بالا رفتن سن نیز کمی فعال تر باشند.
۹٫ ماساژ دادن بخش مورد نظر
ماساژ دادن کمک می کند گردش خون در آن قسمت بدن بهتر شده و به روند بهبود سرعت می بخشد. می توانید با روغن های شفابخش قسمتی که درد می کند را ماساژ دهید و با این کار نهایت فایده را ببرید.
۱۰٫ استراحت
بعد از یک روز طولانی کاری درد و کشیدگی ماهیچه هایتان عادی است. اما خیلی مهم است که بین استراحت و کار توزان ایجاد کنید، این کار به عملکرد بهتر بدن کمک می کند. وقتی که درد خیلی زیاد می شود بهتر است یکی دو روزی فقط استراحت کنید تا بدن فرصت داشته باشد خودش را بازسازی کند.
نتیجه گیری
درد و گرفتگی ماهیچه ها در اثر استرس، خستگی و کوفتگی بیش از اندازه، مشکلاتی مثل فشار خون،  کم آبی یا فقدان موادی مثل پتاسیم، منیزیم و کلسیم ناشی می شود. چندین نوع درمان خانگی می تواند برای کاهش و یا درمان دردهای عضله ای به کار گرفته شود.  این درمان ها شامل گرما یا سرما، نمک های Epsom ، شیره چغندر، سرکه سیب، غذاهای حاوی منیزیم، روغن نارگیل، روغن های شفابخش، ورزش،  ماساژ دادن با روغن ها، و تعادل ایجاد کردن بین کار و استراحت است.
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

دیدگاهی ارسال نشده است!